انواع رویداد ها

با رشد و گسترده شدن دانش و روش های بازایابی در دنیای امروزی و با توسعه فناوری و به واسطه آن پیشرفت تکنولوژی سازمانی و شرکتی درسرتاسر جهان، طیف وسیع و گسترده ای از انواع رویداد در دنیا ایجاد شده تا صاحبان و مالکان کسب و کار ها بتوانند از طریق آن ها اهداف سازمانی خود را تامین تجهیز کنند

با کسب و درک قوی از چیستی و ثمرات هر یک از این رویداد ها، صاحبان کسب و کار های کوچک و بزرگ و البته فعالان حوزه و عرصه بازاریابی بهتر و درست تر می توانند نیاز و اهداف خود را با نوع رویداد مطابقت دهند و استفاده کنند.

در اینجا با انواع رویداد ها و نتایج هر یک به خوبی آشنا خواهید شد و دائما این مقاله را به روز نگه خواهیم داشت که به این معنا است که اگر نوعی از رویداد از قلم افتاده بود به این مقاله اضافه خواهیم کرد.

کنفرانس

وقتی از انواع رویدادها صحبت می‌کنیم، اولین واژه‌ای که به ذهن می‌آید کنفرانس یا همایش است. کنفرانس به تجمع افراد زیادی با منافع مشترک گفته می‌شود. کنفرانس‌ها معمولا دارای سخنرانان کلیدی هستند

یک کنفرانس ممکن است در مقیاس‌های گوناگون برگزار شود. همچنین ممکن است یک کنفرانس دانشگاهی باشد یا یک کنفرانس تجاری. این رویدادهای بزرگ، بخش مهمی از صنعت رویداد را تشکیل می‌دهند. به نظر می‌رسد این کنفرانس معروفترین انواع رویداد باشد

در واقع کنفرانس یک گردهمایی است که در آن عده زیادی برای بحث و تبادل نظر حول یک موضوع خاص جمع می‌شوند. اغلب در این گردهمایی‌ها افراد مقاله‌هایشان را ارائه می‌کنند و سخنرانی‌هایی کوتاه دارند. معمولا اتفاق می‌افتد که در کنار کنفرانس‌ها، کارگاه‌های آموزشی هم برگزار می‌شود. حتما شما در زمان دانشجویی در یکی دو تا از این کنفرانس‌ها (از نوع آکادمیک) شرکت کرده‌اید.

اما کنفرانس‌های تجاری می‌توانند به صورت B2B یا B2C باشند. در چنین کنفرانس‌هایی معمولا سخنرانی‌های جذاب، کارگاه‌های آموزشی و جلسات شبکه‌سازی ارزشمندی وجود دارد. موفق‌ترین کنفرانس‌ها آنهایی هستند که اکوسیستم خودشان را تحت تأثیر قرار دهند.

سمینار

سمینارها معمولا در یک محیط صمیمی‌تر و تعداد کمتری شرکت‌کننده نسبت به کنفرانس‌ها برگزار می‌شوند. بیشتر تمرکز سمینارها روی آموزش شرکت‌کنندگان است. گروه کوچک‌تر شرکت‌کنندگان باعث می‌شود بحث‌های عمیق‌تری میان شرکت‌کنندگان در بگیرد. سمینارها معمولا یک روز و اغلب فقط چند ساعت طول می‌کشند

دسته‌ای از دانشجویان که تحت نظر یک استاد، در رشته‌ای خاص به تحقیق و تتبع بپردازند و سخنرانی‌هایی در آن رشته ترتیب دهند، همچنین به دوره‌ای از تحصیلات که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می‌شود. معنی دیگر سمینار،‌ اتاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعی بپردازند

در کشورمان واژه «همایش» جایگزین سمینار شده است؛ اما دیده می‌شود بسیاری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی، با عنوان «همایش» برگزار می‌گردند. سمینار نوعی کنفرانس است که برای تبادل‌نظر گروهی کوچک تشکیل می‌شود؛ یک یا چند نفر از آن‌ها سخنران و بقیه شنونده هستند. این نوع میتینگ می‌تواند شامل جلسات گروهی از دانشجویان سال بالا باشد که تحت هدایت یک استاد، در یک پژوهش یا مطالعه جدی حول موضوعی خاص شرکت می‌کنند و یا واحد درسی پیشرفته‌ای را می‌گذرانند. در این نوع گردهمایی، نتایج پیش‌بینی شده‌ای مورد انتظار است. در سمینار، بیش از تبادل‌نظر شرکت‌کننده‌ها، تجربهٔ روش تدریس موردنظر است. این برنامه معمولاً به‌صورت خودمانی برگزار شده، روی بخش کوچکی از یک موضوع صحبت می‌شود و شنوندگان در هر بخش از آن می‌توانند سخن گوینده را قطع کرده و سؤال کنند. به‌هرحال انواع مختلف سمینار وجود دارد ولی اساساً نوعی بحث آزاد برای تقویت مهارت‌های اعضاست. این همایش معمولاً در محل سالن کنفرانس یا آمفی‌تئاتر برگزار می‌شود.

نماشگاه تجاری

نمایشگاه‌های تجاری با هدف ارائه و نمایش محصولات و خدمات جدیدِ برندهای مختلف برگزار می‌شوند. به طور معمول این نوع رویدادها دارای یک موضوع کلی هستند. غرفه‌ها که هرکدام به نوعی با موضوع کلی رویداد مرتبط اند توسط برندهای مختلف اداره می‌شوند

این نوع از نمایشگاه‌ها اغلب در سطح بین‌المللی برگزار می‌شوند. یکی از نمونه‌های این نوع نمایشگاه‌ها World’s Fair است که هر چند سال یک بار در کشورهای مختلف برگزار می‌شود

نمایشگاه‌های تخصصی‌ای که در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شوند نیز از این دست هستند.

نمایشگاه کارنمایشگاه کار یکی دیگر از انواع رویداد است. هدف بسیاری از نمایشگاه‌های کار، جذب نیرو و یافتن استعدادهای جدید برای شرکت از میان افراد دارای دانش است. از این رو چنین رویدادهایی معمولا در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. برگزاری این نوع رویداد به شرکت‌هایی که در در آستانه تأسیس هستند یا شرکت‌هایی که به دنبال یافتن ذهن‌های تازه برای کمک به گسترش کسب و کار خود هستن، توصیه می‌شود. چند سالی است که نمایشگاه‌های این چنینی در دانشگاه صنعتی شریف و تهران رونق گرفته است.

سمپوزیومسمپوزیوم‌ها جلساتی هستند که در آن‌ها کارشناسان یک رشته‌ی خاص گرد هم می‌آیند تا همدیگر را ببینند، مقالات خود را ارائه کنند، در مورد مسائل و روندهای روز بحث کنند و توصیه‌های خود را بیان نمایند. این نوع جلسات به صورت کاملا تخصصی روی یک موضوع خاص متمرکز می‌شوند.

رویدادهای عرضه‌ ی محصول

عرضه‌ی محصول در رویدادها اغلب در مقیاس بزرگ انجام می‌شود. روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و تاثیرگذاران رسانه‌های اجتماعی معمولا دور هم جمع می‌شوند تا شاهد رونمایی از اولین محصولات یک شرکت باشند.

کارگاه

کارگاه یا ورک شاپ به جلساتی گفته می‌شود که در آن تبادل اندیشه، بحث آزاد و ارائه روش‌های عملی برای کاربرد یک مهارت، جریان دارد. در کارگاه معمولاً تعدادی محدود مشارکت داشته و درباره موضوعی خاص عمیقاً بحث می‌کنند تا با روند خلاقیت و تولید مثلاً یک خط‌مشی یا راه‌حل ویژه آشنا شوند. در این نوع گردهمایی، گروهی خاص حضور داشته، کمترین سخنرانی از سوی مدیر برنامه ارائه می‌شود و در عوض، شرکت‌کنندگان، در موضوع مشارکت جدی دارند. کارگاه بیش از انتقال دانش، محل انتقال تجربیات و رشد مهارت‌ها است.

انجمن

در شهر روم باستان، فوروم شامل یک محوطه اجتماعات برای دادوستد و همچنین دادگاه وجود داشته است. فوروم به گردهمایی عموم برای گفتگو، مناظره و بحث آزاد پیرامون موضوعات موردعلاقهٔ مردم و همچنین به محل‌های خاصی که برای این منظور ساخته می‌شود خطاب می‌گردد. امروزه به رسانه‌هایی چون روزنامه، رادیو، تلویزیون یا وب‌سایت که نظرات و بحث‌های مردم را پخش می‌کنند نیز فوروم می‌گویند. در مواردی نیز که بحث آزاد بین چند کارشناس جریان داشته و معمولاً امکان حضور عموم و شنیدن نظرات باشد، فوروم می‌گویند که یکی از انواع آن دادگاه است. فوروم، یک‌راه آموزش همگانی و رشد فرهنگ اجتماعی است.

مباحثه

یک مذاکره و بحث جدی گروهی را دیسکاشن گویند. در مواردی به سخنرانی رسمی نیز دیسکاشن اطلاق می‌شود. این نوع بحث معمولاً به‌صورت فعال و طولانی است و حول محور موضوعی خاص صورت می‌گیرد. هدف از دیسکاشن پیروزی یک طرف نیست بلکه پیشرفت در موضوع بحث و روشنگری مورد نظر است

جلسه عمومی Convocation جلساتی که برای مشاوره، کمیسیون و یا جشن، خصوصاً با مشارکت گروهی از اعضای یک دانشگاه یا انجمن تشکیل می‌شود. گاه این نوع جلسات برای اعطای مدرک برگزار می‌شود. هنوز عناوین بسیار دیگری وجود دارد که به دلیل عدم کاربرد عمومی، علاقه‌مندان می‌توانند خود در مورد آن‌ها تحقیق کنند.

مجمع

کنوانسیون، کانونشن یا همایش ملی یا بین‌المللی، بزرگ‌ترین نوع گردهمایی است که شامل شکل‌های مختلف بحث و همچنین نمایشگاه می‌شود. این نوع همایش معمولاً به‌عنوان آغاز یک برنامهٔ مهم تلقی می‌شود. مثلاً یک کانونشن ملی می‌تواند برای تصویب قانون اساسی برگزار شود. معمولاً کنوانسیون به همایش‌های سیاسی اطلاق می‌شود مثل جلسات بزرگ احزاب سیاسی، اتحادیه‌های تجاری، انتخابات ریاست جمهوری و امثال آن. توافقات بین‌المللی نیز کنوانسیون نامیده می‌شود.

مجمع های عمومی سالانه

نشست‌های عمومی سالانه اجتماع‌های بزرگی هستند که توسط شرکت‌های تجاری بزرگ برگزار می‌شوند. طی این جلسات، سهامداران شرکت در مورد وضعیت آن از هیئت مدیره سوال می‌کنند و یا برای انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره گرد هم می‌آیند.

استارت آپ ویکند

استارت آپ ویکند یک همایش و رویداد آموزشی- تجربی در سراسر دنیا است که همانطور که از نامش پیدا است معمولا در انتهای هفته برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی 54 ساعت ایده یا پروژه هایی را مطرح و آماده نمایند.

ایده اولیه

گفته می شود ایده اصلی این گونه رویدادها برای اولین بار در سال 2007 توسط فردی به نام اندرو هاید طرح ریزی شد. در این گروه عده از افراد آخر هفته در مورد یک ایده کسب و کار هم فکری می کردند تا آن را اجرایی سازند. پس از انتشار موفقیت آن همایش آخر هفته دیگری چند ماه بعد از آن، در ونکوور کانادا برگزار شد. سرانجام در سال 2009 این گونه گردهمایی های آخر هفته ای به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی ثبت شد.

همانطور که می دانید برای بررسی و عملی کردن یک ایده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته های مرتبط نیازاست و از آنجایی که ایده های استارتاپی در اینترنت متولد می شوند معمولا در این گرو ها برنامه نویس ها، طراحان، بازاریاب ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی گرد هم آمده و ایده هایشان را به اشتراک گذاشته، تشکیل تیم می دهند و محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز می نمایند.

معمولا به این شکل است که افرد ایده های خود را بیان می کنند، سپس ایده های برتر انتخاب می شود، گروه هایی تشکیل داده و روی عملی کردن آن ایده کار می کنند، در نهایت در ساعات پایانی استارتاپی ها، ایده هایی که روی آن کار شده بیان می شود، اگر یک دمو از آن آماده شده باشد نمایش داده می شود. در اینجا هم داوران حضور دارند و هم بعضی سرمایه گذران، که با توجه به پتانسیلی که ایده شما برای کسب بازار دارد، روی ایده شما سرمایه گذاری می کنند و ایده های برتر انتخاب می شود.

ایده

ایده در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد که افرادی که خلاقانه محیط اطراف خود نگاه می کنند می توانند ایده های بهتری را برای تبدیل شدن به یک منبع کسب درآمد بدهند

هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید.

چه ایده ای می تواند استارتاپی باشد؟

قبل از اینکه شما یک ایده را در ذهن خود رشد دهید نیاز است چند موضوع مهم را همیشه مد نظر خود قرار دهید. مدل کسب و کار ایده ای که می دهید چگونه است یا بیان دیگر ایده شما چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کند و به سوددهی می رسد. که معمولا افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار Business model آشنا هستند که در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری بدهند. اما برای اینکه یک ایده بتواند در محیط وب سرآمد باشد لازم است این سه ویژگی را داشته باشد: ”‌نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی “

خلاقیت

طبق تعاریف علمی، خلاقیت یا آفرینندگی فرآیند ذهنی کشف ایده‌ها و مفاهیم، یا آمیزش ایده‌ها و مفاهیمِ موجود است که توسط فرآیند بینش خودآگاه یا ناخودآگاه تحریک می‌شود. در واقع خلاقیت یعنی بکارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یا تبلور یک فکر یا مفهوم جدید که برخی نیز آن را به ترکیب ایده‌ها یا ایجاد پیوستگی بین ایده‌ها تعبیر نموده‌اند

در تعریفی دیگر خلاقیت بازی با تخیل و امکانات است که در حین تعامل با عقاید، افراد و محیط، منجر به ارتباطات و نتایج جدید و معنادار می شود.

نوآوری

بکارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است. در واقع به پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت تازه ارائه شود، نوآوری گویند

اختراع به معنای «پدید آوردن محصول جدید» است، اما نوآوری فراتر از آن است و به معنای «معرفی محصولی تازه» است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد.

هدف

هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید. با افراد و شریک های جدیدی آشنا می شوید که می توانند در پیشبرد ایده شما یا سرمایه گذاری روی آن به شما کمک کنند. در کشور ما نیز یک دوره استارتاپ ویکند برگزار شده است. فراموش نکنید بسیاری از شرکت هایی که در حال حاضر در دره سیلیکونی، قلب فناوری دنیا حضور دارند، ایده های خود را به این شکل مطرح کردند و امروزه به ابر شرکت های فناوری دنیا تبدیل شده اند.

هکاتون

هکاتون از ترکیب دو کلمه هک و ماراتون بدست آمده. کلمه «هک» در اینجا «بازیگوشی» و برنامه‌نویسی اکتشافی معنا می‌دهد و با کلمه هک معروف و رایج در جرایم رایانه‌ای، تفاوت دارد و همانطور که از اسمش مشخصه، رویداد هکاتون برنامه ‏ای است که یک عده دور هم جمع می‏شند و آنقدر هک می ‏کنند تا به راه حل برسند

اولین استفاده شناخته‌شده از این کلمه توسط اوپن‌بی‌اس‌دی، اشاره به رویدادی دارد که توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی در ۴ ژوئیه ۱۹۹۴ در شهر کلگری کانادا برای توسعه یک نرم‌افزار رمزنگاری گرد هم جمع شدند.این گردهمایی، به خاطر پرهیز کردن از مشکلات قانونی که از مقررات صدور نرم‌افزارهای رمزنگاری در ایالات متحده ناشی می‌شدند، برگزار شد

هکاتون‌ها معمولاً با یک یا چند سخنرانی دربارهٔ رویداد مربوط آغاز می‌شوند و در صورتی که هکاتون در مورد موضوع خاصی برپا شده باشد، در مورد آن موضوع هم سخنرانی می‌شود. شرکت کنندگان در هکاتون ایده‌ها و نظرات خود را بیان می‌کنند و سپس تیم‌هایی را بر اساس علایق و مهارت‌های شخصی خود تشکیل می‌دهند. سپس کار اصلی در هکاتون آغاز می‌شود که می‌تواند چند ساعت تا چند روز به طول بینجامد. برای هکاتون‌هایی که ۲۴ ساعت یا بیشتر به طول می‌انجامند، خصوصاً هکاتون‌هایی که به شکل رقابتی هستند، غذا خوردن معمولاً به شکل دوستانه و غیررسمی انجام می‌شود و شرکت کنندگان معمولاً با خوردنی‌هایی نظیر پیتزا یا نوشیدنی‌های مغذی گذران می‌کنند. گاهی اوقات خوابیدن هم به شکل غیررسمی صورت می‌گیرد که شرکت‌کنندگان در مکان‌هایی با استفاده از کیسه خواب، می‌خوابند. در پایان هکاتون‌ها، گروه‌ها معمولاً نتایج کار خود را در معرض نمایش می‌گذارند و اگر هکاتون به شکل رقابتی و مسابقه‌ای برگزار شده باشد، گروهی از داوران تیم‌های برنده را اعلام می‌کنند و جوایزی به آنها اهدا می‌گردد. در بیشتر هکاتون‌ها، داوران از دست‌اندرکاران و حامیان رویداد هستند

نخستین هکاتون ایرانی به همت سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران، آذرماه 97 در طی برنامه و همایش تهران هوشمند برگزار شد.

انواع هکاتون

هکاتون مانند بسیاری دیگر از رویداد های دیگر انواع مختلفی دارد. در واقع انواع آن وابسته به هدف اصلی برگزاری هکاتون است که بسته به حامیان و برگزار کنندگان و البته در بعضی موارد هم به تبع نیاز های جاری در کشور و یا دنیا این رویداد ایجاد می شود
در ادامه با انواع رایج این رویداد که تاکنون برگزار شده است آشنا می شوید.

توسعه اپلیکیشن

بعضی هکاتون‌ها بر روی یک پلت‌فرم خاص مانند اپ‌های موبایل،سیستم عامل دسکتاپ متمرکز هستند.

گاهی اوقات نیز خاص یک زبان برنامه‌نویسی مشخص،ای‌پی‌ای (API) یا فریم‌ورک است

برخی هکاتون‌ها به تولید اپلیکیشن‌هایی اختصاص دارد که از یک زبان یا فریم‌ورک خاص مانند اچ‌تی‌ام‌ال 5 (HTML5) استفاده می‌کنند

در برخی دیگر از هکاتون‌ها کل کار روی تولید یک برنامه کاربردی مشخص متمرکز می شود.

برای یک هدف یا دلیل خاص

تعدادی از هکاتون‌ها برای توسعه و بهبود عملکرد دولت طراحی می‌شوند.

برای یک گروه مشخص

برخی هکاتون‌ها خاص یک گروه سنی،جنسیتی یا تحصیلی مشخص برنامه ریزی می‌شوند

مثل هکاتون‌های مخصوص نوجوانان، دانشجویان و یا خانم‌ها

برای کارکنان شرکت‌ها

گاهی برای کارکنان یک شرکت خاص مانند گوگل هکاتون برگزار می‌شود.

عمومیگاهی یک هکاتون بدون موضوع خاص، یا هرگونه محدودیتی برای شرکت‌کننده‌ها و محتوا برگزار می‌شود تا اپلیکیشن‌های جالب به سرعت تولید شوند.

ثبت رویداد

  • انواع فایل های مجاز : pdf.