فیلتراسیون به فرایندی گفته می شود که برای از بین بردن خاک، گرد و غبار و آلودگی ها در فرآیندهای صنعتی نظیر جریان بالای گاز یا جریان پایین مایع استفاده می شود. فیلتر صنعتی در پالایشگاه های گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، تصفیه خانه های آب و نساجی کاربرد داشته و در اندازه و اشکال مختلف ساخته می شود. فیلتر های هوا بیشتر در قبل و بعد از کمپرسورها، توربین و ژنراتور های نیروگاه ها، واحد دی هیدراسیون گلیکول و پالایشگاه های سوخت گازی مورد استفاده است.

فیلتر هوا

عوامل آلودگی هوا یعنی دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و مونوکسید کربن و گاز ازن از جمله گازهای بسیار خطرناکی هستند که اثرات جبران ناپذیری بر روی انسان و سایر موجودات زنده به جا می گذارند. ازن وقتی در سطح زمین و بر اثر ترکیب اکسید نیتروژن و هیدروکربن ها در حضور نور خورشید به وجود می آید، بسیار کشنده است. نیروگاه ها، کارخانه های شیمیایی و پالایشگاه های نفت سهم بزرگی در انتشار هیدروکربن ها و نیتروژن دارند. منظور از هوای آلوده، انتشار همین عوامل و برهم خوردن تعادل شیمیایی و فیزیکی هوا است. برای جلوگیری از بروز چنین عوامل خطرناک و سرطان زایی از فیلتر های هوا در صنایع که امکان سوخت ناقص هیدروکربورهای سنگین و ترکیبات سرب وجود دارد استفاده می کنند.

 

filter

انواع فیلترهای هوا صنعتی

منظور از فیلتر هوا بهبود عملکرد تجهیزات با پالایش مواد ورودی به دستگاه و همچنین جلوگیری از ورود آلاینده به دستگاه و افزایش عمر تجهیزات است. میزان جذب ذرات در فیلتر های هوا بر اساس شرایط اقتصادی و شرایط نگهداری دستگاه های صنعتی انتخاب می شود. امروزه با پیشرفت علم ساخت فیلتر های صنعتی بر اساس جنس و ساختمان متفاوت خواهد بود. فیلترهای صنعتی از چند لایه کاغذ بخصوص کاغذ فایبرگلاس، یک لایه سیم مشی فلزی برای مقاوت در برابر فشار جریان ورودی ساخته می شوند. کاغذها در جذب و پالایش با اندازه تخلخل متفاوت ویژگی های متفاوتی دارند. عمر و مقاومت دمایی و فشاری این کاغذ ها به گونه ای انتخاب می شود که در دمای بالا مقاومت و راندمان بالایی داشته باشند.

پیش فیلتر در مسیر هوای ورودی کمپرسور و توربین ها

انواع فیلتر های هوای صنعتی بر اساس فیلتر مخصوص پالایش ذرات درشت (پیش فیلتر)، فیلتر مخصوص پالایش ذرات ریز، فیلتر مخصوص پالایش ذرات بسیار ریز با بازدهی بالا و فیلتر مخصوص پالایش ذرات بسیار ریز با درجه نفوذ بسیار پایین تقسیم بندی می شود. پیش فیلتر های مسیر ورودی کمپرسور و توربین ها از الیاف درشت فایبرگلاس ساخته می شوند. این فیلتر ها که در دو مدل خشک و ویسکوز بوده ظرفیت بسیار بالای غبارگیری و افت فشار مناسبی دارند. یکی از ویژگی فیلتر ویسکوز در هنگام تعویض فیلتر مشخص می شود. در این نوع فیلتر ها جذب غبار بیشتر است و کمترین غبار از آن جدا خواهد شد. این پیش فیلتر ها با فریم های مقوایی و فلزی در سایزهای متفاوت تولید می شوند. فیلترهای کیسه ای و فیلترهای استوانه ای و مخروطی از جنس الیاف مصنوعی و فایبر گلاس نیز در هواسازها، هوای ورودی توربین ها و کمپرسورها کاربرد دارند. صافی گاز، فیلترهای گاز خشک و فیلتر سپراتور از فیلتر های جداساز ذرات جامد و یا مایع موجود در گاز هستند.

فیلترهای هوا با فناوری کاملا سبز

این فیلتر ها با فناوری منحصر بفرد خود و با استفاده از انرژی های تجدید پذیر به حذف و پالایش برخی آلودگی های زیست محیطی می پردازد. این فیلتر ها با استفاده از انرژی پاک خورشید و بدون نیاز به انرژی الکتریکی و با کمک یک فیلتر متشکل از دو بخش آلودگی را جذب و از بین می برد. بخش اول از کربن فعال یا ترکیبات ساده آلی و یا معدنی پیچده تشکیل شده است که آلودگی ها را جذب می نماید. بخش دوم نیز از نیمه هادی جامد نظیر دی اکسید تیتانیوم است. در این بخش در طی فرایند فتوکاتالیستی آلودگی های جذب شده اکسید و بی اثر می شوند.

از این فناوری در حذف بو های نامطبوع حاصل از مخازن تصفیه فاضلاب، مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و کارخانه های تولید کود های آلی، صنایع داروسازی، انواع صنایع تولید کننده محصولات غذایی و مواد فساد پذیر استفاده می شود.

نانو فیلتر ها

فیلتر های هوایی که برای توربین نیروگاه ها و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، در بعضی از موارد به الیاف نانو از جنس پلی آمید مجهز هستند. عملکرد این فیلترها بر اساس فناوری های نانو بوده و از آسیب به قطعات نیروگاهی جلوگیری می نماید. در واقع این فیلترها با جذب حداکثری ذرات گردوغبار، آلودگی و ذرات مضر باعث محافظت از دستگاه ها و تجهیزات می شود. نانو فیلتر با عملکرد بهتر و خاصیت آب‌گریز به افزایش راندمان و جلوگیری از افت فشار زیاد کمک نموده و مانع از تشکیل رسوب می شود.

تولید کننده فیلتر های صنعتی

شرکت های تولیدی زیادی در زمینه تولید فیلترهای صنعتی فعالیت می نمایند. در بین این شرکت ها آزاد فیلتر قزوین، ستاره فیلتر و فیلتر هوای صنعتی خورشید پالایه یزد به چشم می خورد که با تیم فنی و پشتیبانی خود آماده خدمت رسانی به مخاطبان هستند.