بررسی دقیق مفهوم Smart Money و اهمیت آن

پول هوشمند، پولی است که توسط افراد به اصطلاح باتجربه، با اطلاعات خوب و “با دانش” سرمایه‌گذاری می‌شود. با وجودیکه شواهد تجربی اندکی برای اثبات عملکرد بهتر پول هوشمند وجود دارد، در بسیاری از روش‌های سفته‌بازی، تاثیر چنین جریانات پولی را به طور جدی در نظر می‌گیرند.

هزینه ها بخش مهمی از اکوسیستم استارتاپی محسوب می شود، به همین دلیل هم در نظر گرفتن منابع مالی و افزایش سود در اکوسیستم استارتاپی نقش عمده  ای در روند رو به رشد آن دارد. قبل از هر چیز باید بدانید که سرمایه گذاری در اکوسیستم استارتاپی واقعا ریسک بزرگی است و در ۸۰ درصد از مواقع در سه سال اول با شکست مواجه می شود به همین دلیل سرمایه گذاران باید دقیقا بدانند که روی چه چیزی سرمایه گذاری می کنند. از طرف دیگر بازار سرمایه گذاری در ایران هنور بسیار نو پا و نو ظهور است و بر همین اساس هم سهم اسمارت مانی (Smart Money) در بازار ایران هنوز اندک است و کم تجربگی در این زمینه ممکن است منجر به عدم موفقیت سرمایه گذاران شود.

سرمایه گذارانی که بر روی یک استارتاپ متمرکز می شوند، در واقع با دنبال کردن چند هدف موجب پیشرفت و ترقی در استارتاپ می شوند، در واقع بسیاری از استارتاپ ها نمی توانند تیم بازاریابی خودشان را کامل کنند و حتی اگر به هر چه که نیاز دارند هم دسترسی داشته باشند و افراد زیادی را در تیم خود داشته باشند، باز هم به تخصص و نیروی انسانی برای توسعه و پیاده سازی استراتژی بازاریابی خود نیاز دارند و سرمایه گذاران می توانند با تامین نیازهای زیر در اکوسیستم استارتاپی، آینده بهتری برای روبرو شدن با موفقیت برای استارتاپ ها رقم بزنند:

• بازار هدف را تجزیه و تحلیل می کنند و یک استراتژی برای کار استارتاپ تعیین می کنند.
• بر اساس محصول و بازار هدف استارتاپ، استراتژی گام به گام برنامه ریزی می شود و فعالیت های بازاریابی مشخصی و تعیین می گردد که موجب پیشرفت روند کار می گردد.
• بر روی بخش بازاریابی هزینه می شود.
• بخشی از سرمایه در راستای در راستای گسترش آینده دیجیتالی برای بازاریابی و تشکیل تیم بازاریابی و تبلیغات بودجه بندی می شود.

تشخیص پول هوشمند

به خاطر اینکه افراد با دانش پنهانی و یا اطلاعات بیشتر، معمولا با سرمایه بیشتری وارد یک سرمایه‌گذاری می‌شوند، ورود پول هوشمند را گاهی اوقات از طریق حجم معاملات بیش از حد می‌توان تشخیص داد ( مخصوصا در زمانی که هیچ اطلاعات عمومی برای توجیه این رشد وجود ندارد) دانستن هویت پول هوشمند و زمان و جایی که این پول در آن سرمایه‌گذاری می‎شود، می‌توانید یک منفعت بزرگ برای سرمایه‌گذاران خردی باشد که قصد دارند سوار بر امواج پول هوشمند شوند.در حال حاضر، روش‌های ردگیری زیادی برای دسته‌بندی کردن اطلاعات مربوط به معامله‌گران در دارایی‌ها و بازارهای مختلف ایجاد شده است.نمودارهای “پول هوشمند در برابر پول کودن” (smart money vs. dumb money charts) می‌تواند تفاوت بین موقعیت‌های معاملاتی دو گروه در بازار را نشان دهد، اما به احتمال زیاد به چنین تعاریفی بیش از حد توجه شده است.

به علاوه بهتر است این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که برای مثال هند کشوری است که سال ها در زمینه تکنولوژی و استارتاپ ها فعالیت دارد، اما هیچگاه موفق به کسب موفقیت ها بزرگ و برداشت سرمایه های هنگفت از این راه نشده است. از طرفی استارتاپ های معروف زیادی در این مسیر وجود دارند و سرمایه داران هنوز هم بدون اهمیت دادن به آن ها، تنها روی استارتاپ های جدید سرمایه گذاری می کنند. زیرا روش های سرمایه گذاری و توسعه ها هنوز در بسیاری از نقاط دنیا از روش اسمارت مانی یا پول هوشمند بهره نمی برد و شاید همین موضوع موجب می شود تا آنطورکه باید دانش و تجربه و مسیر سرمایه گذاری استارتاپ ها در سمت و سوی درستی حرکت نکند و در بسیاری از موارد با شکست روبرو شود.

در نظر گرفتن مقیاس پول هوشمند

سرمایه‌گذارانی مانند “وارن بافت” که دنبال‌کنندگان فراوان دارند، قطعا به عنوان پول هوشمند در نظر گرفته می‌شوند، اما مقیاس و بزرگی معاملات آنها همیشه در نظر گرفته نمی‌شود.وقتی موجودی نقد شرکت برکشایر هاثوی شروع به انباشته شدن می‌کند، قطعا به معنی این است که وارن بافت هیچ فرصتی برای سرمایه‌گذاری در بازار نیافته است.مهمترین نکته برای سرمایه‌گذاران خرد، این است که افرادی مانند وارن بافتدر مقیاس‌های مختلفی کار می‌کنند، بنابراین به طور مثال یک سرمایه‌گذاری 250 هزار دلاری در مقایسه با سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری چیز قابل توجهی نیست.

به همین خاطر افرادی مانند وارن بافت، به جای اینکه در یک موقعیت معاملاتی قرار گیرند، یک شرکت را خیلی سریع خریداری می‌کنند. زیرا برای اینکه یک معامله روی کل پرتفوی او تاثیر داشته باشد، باید در مقیاس بزرگ انجام گیرد.بنابراین وقتی پول هوشمند بطور ساکن مانده و برای یک سرمایه‌گذاری اختصاص داده نشده است، صرفا به معنای این نیست که هیچ فرصتی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد، زیرا این پول شاید آنقدر بزرگ باشد که مدیر سرمایه‌گذاری نتواند آنرا در شرکت‌های متوسط و کوچک سرمایه‌گذاری کند.

پول هوشمند مرکز نوآوری و شتابدهنده نفت ، گاز ، پتروشیمی و پالایشگاه پترو پالا توس برای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپها:

  • بهره مندی از شبکه توسعه بازار مرکز متشکل از فن بازرهای مختلف و کارگزاران معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری
  • تسهیل در اخذ مجوزات، گواهینامه ها، تاییدیه ها و ورود به وندور مورد تاید وزارت نفت
  • تسهیل در امور شرکت در مناقصات و ارائه تضامین بانکی